A fóliázás az egyik legtöbbet alkalmazott csomagolástechnikai eljárás. Abban, hogy a lehető legoptimálisabban valósuljon meg, nagy szerepe van a fóliának, és a gépnek is, amelyet fóliázáshoz használunk.
Ebben a cikkben minden fontos tudnivalót összeszedtünk a fóliázásáról és a raklap fóliázógépekről.
A csomagolástechnikai piac palettájának egyik legtöbbet alkalmazott tagja a fóliázás.
Ahhoz, hogy árucikkek rakománya biztonságosan szállítható legyen, szükség van a termékeket védő és rögzítő csomagolásra.
A szállíthatóságot biztosító rögzítéshez a két leggyakrabban alkalmazott technika a fóliázás és a pántolás. Amíg azonban a pántolás elsősorban csak a rögzítés feladatát látja el, addig a fóliázás védelmet is nyújt az árunak.
Nagy előnye ugyanis a fóliázásnak a pántolással szemben, hogy porálló és vízálló csomagolást lehet létrehozni vele. A fólia körülölelve a termékeket, minden irányból védi őket, akkor is ha a raklap egyenetlen.
Fontos tehát szem előtt tartani, hogy mennyire és hol kell majd mozgatni az adott rakományt, és hogy ez idő alatt mennyire szükséges megvédeni. Vannak olyan termékek, amelyek esetében kifejezetten fontos, hogy ne érje őket víz, por és egyéb szennyeződés, ezért teljesen be kell fedni őket ahhoz, hogy forgalmazható állapotban maradjanak. Ilyenek például a zöldségek, gyümölcsök, vagy mondjuk a szemes termékek (búza, kukorica, és a többi). A zöldségek, gyümölcsök esetében az is a fóliázás mellett szól a pántolással szemben, hogy a fólia nem fogja összenyomni őket.
Továbbá vannak olyan raklapos termékek, amelyek esetében egyfajta nívót jelent, ha fóliázva vannak. Megfigyelhető például, hogy a felső kategóriás építőanyagokat mindig fólia védi a tüzépeken. Adott esetben a fólia még marketingfelületet is biztosít.
Ha a fóliázás úgy zajlik, hogy a fóliával egy munkatársnak kell körbejárni az áru körül, az fárasztóvá, lassúvá és macerássá teszi a csomagolást, és a hiba lehetősége is jóval nagyobb: könnyen előfordulhat, hogy nem feszíti rá megfelelően, és így a szállítás során szétborulnak a termékek.
Fóliázógépet használva elkerülhető ez a rizikó, és maga az egész folyamat jóval gyorsabbá és kényelmesebbé válik. Ezáltal idő és munkaerő is felszabadul, ami az egész termelést gördülékenyebbé és hatékonyabbá teheti.
A félautomata raklapfóliázógépek segítségével a fóliázás folyamatának egy része automatizálható. A fóliázási ciklus indítása és/vagy zárása, illetve az áru elhelyezése emberi munkát kíván, viszont magát a fólia körbetekerését a gép végzi.
A félautomata fóliázógépek esetében beszélhetünk forgótányéros és forgókaros gépekről, illetve bizonyos szempont szerint ide sorolhatjuk a fóliázórobotokat is.
A forgótányéros raklapfóliázó gépek működésének lényege, hogy a raklapot megforgatva tekerik fel a fóliát az árura. Ez technikailag azt jelenti, hogy a forgótányér kissé el van emelve a padlótól, erre kell felhelyezni az árut targonca segítségével. (Kézi raklapemelővel kiegészítő rámpa használata szükséges.) A forgótányér forgás után mindig ugyanazon a helyen áll meg, ami segítséget jelenthet a fel- és lerakodás optimalizálásához.
A forgótányéros fóliázógépek használata gyors és könnyű, rendkívül megbízhatóan működnek. A fóliázás elindításánál kiválasztható, hogy könnyű vagy erős fólia feszességre van szükség, és adott esetben meg is lehet szakítani a fóliázást a szünet gomb segítségével. A fólia feszességét külön fékhenger szabályozza. A fóliatekercs egyszerűen cserélhető. A forgás fokozatos sebességvezérlésének köszönhetően instabilan felhalmozott termékek fóliázására is van mód.
A forgókaros fóliázógépek hasonló elven működnek, mint forgótányéros társaik, azzal a lényeges különbséggel, hogy esetükben nem a raklap van megforgatva, hanem a kar járja körbe a terméket. Ez azzal az előnnyel jár, hogy nem kell az árut megemelni, és felhelyezni forgótányérra, elegendő behúzni alá valamivel.
Forgókaros fóliázógép esetében hatványozottan ügyelni kell a munkavédelmi szempontokra, mindig szabadon kell hagyni a kar mozgásának sávját.
A Rotax forgókaros félautomata fóliázógépek segítségével komoly volument lehetséges hatékonyan és gyorsan kezelni.
Mindkét típusú gép garantálja az optimális fóliakihasználást az előnyújtás szabályozhatóságával. A fólia feszessége és előnyújtásának mértéke akár a csomagolási ciklus során is változtatható. Így meggátolható az esetleges fóliaszakadás és a termékkárosodás is.
A raklap fóliázórobotok elnevezése kicsit megtévesztő, mivel nem végzik el teljesen automatikusan, emberi segítség nélkül a fóliázást. A gépet oda kell vinni a rakathoz, hozzá kell érinteni, és egy gombnyomással el kell indítani a fóliázási ciklust.
Ezután viszont valóban önállóan végzi a robot a csomagolást. Arra kell figyelni, hogy a padló legyen teljesen vízszintes, mivel a gépeket szenzorok működtetik, amelyeket megzavarhat az egyenetlen padló. A csomagolás befejeztével a gép hang- és fényjelzéssel is figyelmeztet, hogy végzett a fóliázással.
A fóliázórobotok nagy előnye az állítható mozgási sebesség és az állítható fóliafeszesség, valamint az, hogy könnyen mozgatható (mobil), helytakarékos eszközök.
Ha kisebb raktárról, üzemről van szó, vagy ha több, különböző helyen is fóliázni kell, akkor az Oscar fóliázórobotokat érdemes választani!
Az automata fóliázógépek gyártósorba integrált berendezések. A rakat érkezéséért, megfelelő pozícionálásáért, a fóliázási ciklus indításáért, illetve zárásáért egyaránt az automatizált sor, és a hozzá telepítetett fóliázógép felel.
Az automata fóliázógépek között akad forgótányéros és forgókaros gép is, de ebben a kategóriában a legjellemzőbb típus a gyűrűs fóliázógép. A gyűrűs gépek működésének lényege, hogy magát a rakatot nem kell megforgatni, a gyűrű és fóliakocsi forog körbe körülötte, így feszíti rá a fóliát.
Az automata fóliázógépek rendkívül gazdaságosak és megbízhatóak. Egyszerűen és viszonylag gyorsan telepíthetők. Óránként akár 140 rakatot is becsomagolnak (ez a szám természetesen függ a csomagolt áruk méretétől is). Megbízhatóságuk kulcsa pedig az, hogy kompakt, alumínium vagy acél vázszerkezet alkotja őket, a fóliázást végző szerkezet pedig csendes, hatékony és minimális karbantartást igényel.
Automata fóliázógép telepítésével időt, pénzt és helyet lehet megtakarítani. A fóliázás jóval gyorsabbá válik, a felhasznált fólia mennyisége optimalizálható, és nem igényel majd emberi beavatkozást sem a fóliázás. A legtöbb, más típusú csomagolóhoz képest pedig jelentősen kevesebb helyre van szüksége egy automata gépnek egységnyi volumen mellett.
Bizonyos termelési szint felett gyakorlatilag nem létezik hatékonyabb megoldás a csomagolás kialakítására, optimalizálására, gyorsítására, mint egy automata raklap fóliázógép. Nagy teljesítmény, kiszámítható fóliafelhasználás, precíz, pontos és gyors munkavégzés jellemzi ezeket a gépeket. Ráadásul távoli elérést biztosító modullal is felszerelhetőek, így apróbb meghibásodásokat távolról is lehet kezelni.
Érdemes pár szót szólni egy ritkábban használt fóliázási technológiáról, a Strechood/Shrinkhood gépekről is.
Az úgynevezett stretch tömlős (stretch hood) technológiával működik, és kifejezetten nagy kapacitású üzemekben használatos, ahol akár 150-300 raklap fóliázására is szükség van óránként.
Működésének lényege, hogy nem körbetekeri, hanem felülről húzza rá a fóliát a rakatra. Ennek köszönhetően tökéletesen ráfeszíti, ami extra védelmet nyújt az árunak a szennyeződésekkel, időjárási hatásokkal, vízzel, párával szemben, és a szállítás, valamint a tárolás során jelentkező egyéb hatásokkal szemben is.
A horizontális mozgás helytakarékossá is teszi a gép használatát, ami nem megy a teljesítmény rovására. Szervizelése, karbantartása kényelmes, mivel a felső részt teljesen le lehet ereszteni a padló szintjére, ami biztonságossá és egyszerűvé teszi a géphez a hozzáférést.
A Lachenmeier speciális fóliázógép egyszerre helytakarékos és költséghatékony, miközben a teljesítménye is önmagáért beszél.
A különböző gépi szreccsfóliák vastagsága és előnyújthatósága eltérhet egymástól.
Azért is fontos jó fóliázógépet használni, az adott áruhoz passzoló, jó minőségű fóliával, mert ennek környezettudatossági szempontból is van jelentősége. Ha nem fóliázógépet használunk, hanem kézzel tekerjük rá a fóliát a rakományra, akkor kénytelenek vagyunk sok réteget alkotni, hogy biztosak legyünk a védelemben. Ebben az esetben így lehet akár 800 grammal is számolni. Ezzel szemben a gép precízen, megfelelő fedéssel és rétegezéssel dolgozik, és jobban meg is tudja nyújtani a fóliát, így nem használ több fóliát annál, mint ami szükséges. Átlagban így egy rakományhoz 250-300 gramm fóliát használ fel. Könnyen ki lehet tehát számolni, hogy nagy volumenű csomagolásnál mennyi fólia, és így mennyi költség megspórolását jelenti, ha fóliázógépet használunk. Minél hatékonyabb egy gép, annál kevesebb műanyagot kell így felhasználni, ami azt jelenti, hogy a környezettudatosság és az anyagi megtérülés lényegében kéz a kézben jár!
Fóliázógéppel jelentősen csökkenhet tehát a termelés ökológiai lábnyoma. És magán a fólia minőségén is sok múlhat, mivel minél jobb minőségű, annál jobban nyújtható azonos stabilitás biztosítása mellett. Egy kevésbé jó minőségű, 5000 méteres fóliát mindössze 5700 méterig lehet nyújtani – ezzel szemben egy jó minőségű, 5000 méteres fóliát akár 15000 méterig is.
Ez elég jelentős eltérés, ami már meglátszik az anyaghasználat mennyiségén, és költségén is, arról nem is beszélve, hogy kevesebb szemetet is termelünk, ha kevesebb fóliát is elegendő felhasználni. (Érdemes megjegyezni, hogy van már környezetbarát módon lebomló fólia is a piacon.)
Akármelyik pántológép és pántszalag mellett is dönt, mi szívesen állunk rendelkezésre! Csak kattints ide, és máris többet tudhatsz meg a gépekről!
Emellett teljes körű fóliázógép szakszervizt és raktári alkatrészellátást is biztosítunk: az eladott berendezéseket szervizeljük, karbantartjuk. Kollégáink rendszeresen részt vesznek képzéseken, hogy mindig felkészülten tudjunk ügyfeleink rendelkezésére állni.
Több évtizedes tapasztalattal, naprakész szakmai tudással és ügyfélbarát hozzáállással várjuk. Reméljük, az Ön cégét is hamarosan partnereink között üdvözölhetjük!