Pántolás pántológéppel: Minden, amit a témáról tudni érdemes

Kezdőlap » Pántolás pántológéppel: Minden, amit a témáról tudni érdemes

Ahhoz, hogy az áru szállítható legyen, arra van szükség, hogy valamilyen módon rögzítve legyen. A pántolás az a csomagolástechnikai eljárás, amely során pántszalaggal „tekerik körbe” a termékeket, így rögzítve őket a biztonságos szállíthatóság érdekében. Ez a pántolás pántológéppel történik. Ebben a bejegyzésben részletesen körbejárjuk a pántolás témakörét.

vertikálisan, műanyag pánttal raklaphoz rögzített árú - Pántológép

Mikor és miért van szükség pántolásra?

Ahhoz, hogy valamilyen áru, csomag vagy doboz biztonságosan szállítható legyen, szükség van a csomagolására és a rögzítésére. Mielőtt útjára indul egy szállítmány, rögzíteni kell, hiszen a szanaszét boruló áru amellett, hogy kellemetlen, balesetveszélyes és költséges is. A rögzítéshez a két legtöbbet alkalmazott technológia a pántolás és a fóliázás. A pántolás az a csomagolástechnikai eljárás, amely a termékek rögzítésével arra szolgál, hogy azok ne csak csomagolva, hanem stabilizálva/rögzítve is legyenek, és ezáltal a szállításuk könnyebb és biztonságosabb legyen.

Ez lehet akár gyártás közi szállítás (adott esetben ekkor még csak félkész termékekről van szó), de akár közúton, például teherautóval történő szállítás is. A lényeg, hogy a kármentes szállítás egyik legjobb módja, ha az áru össze van pántolva. A pántolószalag megtartja a szállítmányt, ami így nem mozdul el.

vertikálisan és horizontálisan is pántolt műanyag pánttal raklaphoz rögzített árú - Pántológép

A pántolás egy kifejezetten költséghatékony módja a rögzítő csomagolásnak. Kevés anyagszükséglettel történik, és ezáltal kevesebb plusz tömeget jelent, kevesebb csomagolóanyag, rögzítőanyag felhasználására van szükség. Az áru súlya így alig változik.

Fontos viszont megjegyezni azt is, hogy a pántolás (a fóliázással szemben) nem képez egybefüggő réteget az áru körül, így többek között nem vízálló és nem porálló.

Pántolással csomagolt árukkal leggyakrabban a könnyűiparban lehet találkozni, ahol különböző árukötegeket gyakran pántolással rögzítenek. Nem ritka az sem, hogy az újságokat, és egyéb nyomdai termékeket 10-es, 20-as, vagy 50-es csomagokban, pántolással kötegelik.

Arra mindig figyelni kell pántolásnál, hogy a termékek minél szorosabban egymáshoz simuljanak, hogy maga a pánt csak rögzítse, és ne összenyomja őket, mert az kárt okozhat. Érdemes lehet adott esetben élvédőket alkalmazni.

Műanyag pántszalag és acél pántszalag

A pántolás során használt pántszalagok készülhetnek acélból, valamint különböző műanyagokból.

Az acélszalagok és a műanyag szalagok közötti legfontosabb különbség értelemszerűen az anyagi összetétel és a szakítószilárdság. Az acélszalagok jóval strapabíróbbak, ezért például a nehéziparban, ahol extrém súlya van a termékeknek, érdemes az acélszalagot használni.

Emellett szalagválasztásnál meghatározó még a termékek mérete, súlya és (elsőre talán kissé meglepő módon) a hőmérséklete. Autóipari CNC forgácsolás vagy alumínium megmunkálás esetében gyakran előfordul, hogy a megmunkálástól forró lesz a termék, és a műanyag így leolvadna róla. Ez egy olyan körülmény, ami kifejezetten az acél pántszalag alkalmazása mellett szól.

És azt is fontos lehet figyelembe venni, hogy mivel és milyen messzire kell szállítani az árut: ha csak targonca viszi el „házon belül”, akkor adott esetben elegendő lehet műanyag szalagot használni – viszont ha nagyobb távot fog megtenni (akár másik kontinensre kerül) az áru, és hajó, valamint repülőgép fogja szállítani, akkor érdemes a pántszalagokat erre a feladatra tervezni. Sok esetben műanyag szalag is megfelelő lehet, viszont akkor mindenképp magasabb szakítószilárdságúra lesz szükség.

Mind az acél pántszalagok, mind a műanyag pántszalagok esetében megkülönböztethetünk különböző méreteket. Logikusan, minél vékonyabb az adott pántolószalag, annál olcsóbb – de annál kisebb az ellenálló képessége is.

Műanyag pántszalagok

A műanyag pántszalagok használatára a nehéziparban és a könnyűiparban is számtalan példát láthatunk. Sok esetben ez a megfelelő csomagolási mód. A kartondobozt, amely az árut rejti, műanyag szalaggal lepántolni költséghatékony és praktikus megoldás. Műanyag pántszalag készülhet polietilén-tereftalátból (PET), polipropilénből (PP), de találkozni poliészter (PES) és polietilén (PE) pántszalagokkal.

Környezettudatosság

Az általunk forgalmazott PET szalagok 100%-ban újrahasznosított PET palackból készülnek. Ezzel mi is jelentősen hozzájárulunk, és ügyfeleink is jelentősen hozzájárulnak a környezettudatossághoz.

A fenntarthatóság jegyében pedig az elhasznált műanyag pántszalag újra hasznosítására is van lehetőség. Ha ügyfelünk megfelelően kezeli a használt pántszalagot, akkor mi vállaljuk a gyártóműbe történő visszaszállítást, ahol 100%-ban új pántszalag készül belőle. Ezzel közösen csökkentjük a felhasznált műanyag mennyiségét – és ügyfelünk jóváírást is kap a következő rendelés alkalmával.

Acél pántszalagok

Az acél pántszalag igazi „történelmi termék”. Annak idején minden olyan ipari árut acélszalaggal pántoltak, amit nem speciális ládákban tároltak és szállítottak. Nehézipari környezetben a mai napig az egyik leggyakoribb rögzítési mód az acélszalagos pántolás. Ebben az iparágban, a többihez képest extrém terméksúlyok, erőhatások a jellemzőek. A műanyagból készült pántszalag ezekben az esetekben egyszerűen elszakad. Az acélpántszalagok ára magasabb, mint a műanyag szalagoké, de cserébe erősebbek is.

Milyen pántolási technológiát érdemes választani?

A pántolás pántológépek segítségével történik. Ezekkel a gépekkel lehetséges a pántszalagokkal gyorsan csomagolni, rögzíteni. Sokfajta pántológép áll rendelkezésre pántoláshoz. Ezek közül érdemes konkrét szempontok segítségével kiválasztani azt, amelyikre az adott esetben szükség lehet.

Az egyik fontos szempont az, hogy a számos különböző vastagságú és szélességű pántszalag közül melyiket használjuk (melyiket szükséges ténylegesen használni?). Ez alapjaiban képes meghatározni, hogy melyik technológiát érdemes választani, azaz, hogy milyen pántológépre lesz szükség. Egy másik tényező, amit mindenképp figyelembe kell venni, az a volumen. A különböző pántológépekkel más sebességgel valósulhat meg a pántolás, ezért minél nagyobb mennyiségű áru pántolásáról van szó, annál kifinomultabb gépet kell választani!

Akkumulátoros kézi pántológép

A pántolás legegyszerűbb módja, ha akkumulátoros, kézi pántológépet használunk. 9-32 mm-es műanyag pántszalagok esetében már javasolni szoktuk az akkumulátoros kézi pántológép használatát. (Vannak mechanikusan működtethető kézi pántolószerszámok is: ezeknél a pántszalag feszítése és rögzítése is kézi energiával történik.)

akkumulátoros pántológép munka közben, zöld műanyag pántszalaggal rögzített áru

Az akkumulátoros gépek azáltal könnyítik meg jelentősen a pántolást, hogy a szalagot a gép feszíti és hegeszti, így nem kell hozzá komoly erőt kifejteni. A feszítés ereje állítható.

Ezek az akkumulátoros kézi gépek ipari kivitelűek, ejtés ellenállóak, jól bírják a strapát. 3 raklap/óra volumenű termelésnél már érdemes ilyen kézi gép mellett dönteni, hiszen jelentősen tehermentesíteni tud egy munkatársat. Ezáltal idő és munkaerő szabadulhat fel – így a ráfordított költség megtérül. A csomagolás egységes és jó minőségű lesz.

Az sem elhanyagolható, hogy a gép nem hibázik: kizárja az emberi hiba lehetőségét, megfelelő illesztésnél hibátlanul, mindig azonos nyomatékkal fog pántolni.

A feszítési erő gombnyomással szabályozható. Az érintőképernyős felhasználói felülettel könnyű kezelni a gépet, a beállítások pedig eltárolhatók, ami még gyorsabbá teszi a munkavégzést. Az alkalmazott feszítőerőt pedig valós időben jelzi.

Kevés csomag pántolásánál, kisebb volumennél bőven elegendő lehet egy akkumulátoros kézi pántológép. Már egy gép jelentősen gyorsabbá és egyszerűbbé teheti a pántolást.

Félautomata pántológépek

Ha a pántolás még gyorsabb, még praktikusabb, még kényelmesebb módját keressük, és szeretnénk még jobban megkönnyíteni a pántolást végző munkatársak munkáját, akkor a félautomata pántológépek lehetnek a jó választás!

A félautomata gépekkel még könnyebb a pántolás. Jóval hatékonyabbá és kényelmesebbé válik a munkavégzés, mivel nem kell macerásan körbehaladni a termék körül, rakat alatt hajlongva átdugni a pántszalagot.

Két főbb típust különböztetünk meg:

 

Keretes pántológépek esetében elegendő a rakatot a géphez vinni, és csak elindítani a folyamatot (a pántolási ciklust) – onnantól kezdve a gép automatikusan végzi a dolgát. Érzékeli a szalagot és az árut, és elindítja a pántolási folyamatot: a beállított méretben megfeszíti és elvágja a szalagot, és a következő pántoláshoz szükséges szalagot is adagolja.

Az ErgoPack félautomata pántológép esetében a feszítéshez és a hegesztéshez szükség van 1-1 gombnyomásra, de a szalag adagolása itt is automatikusan történik.

Ehhez persze hozzátartozik, hogy a félautomata pántológépek nagyobb méretű eszközök. A pántszalagot pedig könnyen lehet cserélni bennük. Rendkívül gyorsan és precízen végzik a pántolást.

Sorbaintegrált automata pántológépek

Ha a pántolandó áru mennyisége meghaladja a 20-22 rakat/órát, akkor már érdemes elgondolkozni automata pántológép használatán.

Ezek olyan automatizált rendszerek, amelyek a görgős pályasor (például automata csomagolósor) végén elhelyezkedve emberi beavatkozás szükségessége nélkül rögzítik, pántolják a termékeket. Ezekhez a gépekhez tehát már operátor sem kell, megfelelően képesek működni külső segítség nélkül.

Az automata pántológépek lehetnek felsőfejes, oldalfejes, valamint horizontális kialakításúak. Ez határozza meg a keret elhelyezkedését, amely körülfogja majd a terméket a pántolás során, és aminek mentén a pántszalagot a beállított erővel ráfeszíti a gép az árura. A keret mérete határozza meg, hogy mi az a legnagyobb méret, amit még csomagolni tud a gép.

Az automata gépek fontos jellemzője, hogy nem mobilisak. Ennélfogva a rendelkezésre álló terület is meghatározza, hogy hol és mikor lehetséges automata pántológépet használni, de tény, hogy bizonyos mennyiség és áruméret felett, a csomagolás tökéletesítése érdekében ez a legjobb megoldás.

Az automata gépek kis- és nagyméretű, könnyű, valamint nehéz csomagok pántolását is gyorsan és hatékonyan képesek elvégezni.

Összegző

Pántolásra tehát elsősorban azért van szükség, hogy az áru megfelelően legyen rögzítve, és így biztonságosan szállítható legyen.

A pántolásra használt szalag készülhet műanyagból és acélból. A műanyag pántszalagok előnye a könnyű súly, az acélszalagoké pedig a strapabíróság és a nagyobb szakítószilárdság.

Pántoláshoz több, különböző technológia áll rendelkezésre. Hogy ezek közül melyiket érdemes választani, azt a gyártási volumen határozza meg, valamint az, hogy milyen árut kívánunk lepántolni.

Alapvetően akkumulátoros kézi pántológépek, félautomata pántológépek, és automata pántológépek közül lehet választani. Minél nagyobb mennyiségű áruról van szó, annál inkább érdemes az automata gépek felé elmozdulni, hiszen annál több idő és munkaerő szabadul fel.

Hogyan tovább?

Akármelyik pántológép és pántszalag mellett is dönt, mi szívesen állunk rendelkezésre! Csak kattintson ide, és máris többet tudhat meg a gépekről!

Emellett teljes körű pántológép szakszervizt és raktári alkatrészellátást is biztosítunk: az eladott berendezéseket szervizeljük, karbantartjuk. Kollégáink rendszeresen részt vesznek képzéseken, hogy mindig felkészülten tudjunk ügyfeleink rendelkezésére állni.

Több évtizedes tapasztalattal, naprakész szakmai tudással és ügyfélbarát hozzáállással várjuk. Reméljük, az Ön cégét is hamarosan partnereink között üdvözölhetjük!

Vegye fel velünk a kapcsolatot!

Szakértő csapatunk készséggel segít Önnek megtalálni a legmegfelelőbb pántolási és csomagolási megoldásokat.
Kérjen ajánlatot még ma!
Weboldal & Marketing